Putevima Valtera do više kineskih turista na Balkanu


Putevima Valtera do više kineskih turista na Balkanu

Srbiju kao dobru turističku destinaciju Kinezi su već prepoznali. Ukinute su im vize, uspostavljena je nova avio-linija Beograd–Peking, Srbija im je predstavljena i njih 45.000 je u 2017. boravilo u našoj zemlji. To je 173 procenta više nego godinu pre. Uz sedam projekata zemalja regiona očekuje se da ih bude još više.

I "Putevima Valtera" će Srbija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina probati da se izbore za što više od 140 miliona Kineza, koliko ih godišnje putuje van granica svoje zemlje.

Oni žele da posete više zemalja, a u regionu Srbija im je prva stanica.

"Kada dođu, neizostavni deo ponude u Beogradu je Kuća cveća, vinarije, nastavljaju putovanje preko Oplenca, Topole, Zlatibora, preko Drvengrada za Višegrad i Sarajevo, gde završavaju taj aranžman 'Putevima Valtera'", objašnjava Miroslav Knežević iz Ministarstva turizma, trgovine i telekomunikacija.

Prve zajedničke ture, kako najavljuju u crnogorskom Ministarstvu turizma, mogle bi da budu organizovane već na leto. Kineski turizam region vidi kao veliku šansu.

"To su daleka tržišta i oni teško poznaju granice. Teško ćete turisti iz Kine objasniti i šta je Balkansko poluostrvo. Njima je od Karpata do Alpa jedinstven prostor i mi smo shvatili da se moramo udruživati. Uglavnom su to ture u kojima se po nekoliko dana turisti voze i provode kroz atrakcije Srbije i Crne Gore", ukazuje ministar održivog razvoja i turizma Crne Gore Pavle Radulović.

Najjači utisak na većinu turista ostavlja dobra kuhinja ovog regiona. Kinezi nisu među njima jer su navikli na drugačije ukuse. Njih na pakovanje kofera motivišu kupovina, lokalni običaji i znamenitosti.

"Statistički, kineski turisti sve više pažnje obraćaju na ekološke ture, paket-aranžmane, tematske ture. Mislim da vaše prirodne lepote, dobro ekološko okruženje, mogu da privuku kineske turiste", smatra konzul u Ambasadi NR Kine Ši Gang.

Bilo bi ih, kaže, više uz kinesko-engleske natpise na aerodromu, turističkim lokacijama, muzejima, prilagođene brošure i menije i kada bi u policijskim stanicama i bolnicima bilo više ljudi koji govore kineski i engleski.


Izvor: RTS