Putevi u Srpskoj u katastrofalnom stanju: Mnoge crne tačke bez obeležja


Putevi u Srpskoj u katastrofalnom stanju: Mnoge crne tačke bez obeležja

Od 65 deonica, koje su nakon poplava 2014. određene za hitnu sanaciju, radovi su završeni na samo tri, a mesta na kojima ljudi ginu, nisu ni obeležena.

Na osnovu podataka iz prethodne tri godine, lani je na putevima RS identifikovano devet opasnih mesta, ili kako ih vozači krste “crnih tačaka”, gde su učestale nesreće, u kojima je bilo povređenih i poginulih.

Na toj listi su Piljagići, Tutnjevac, Ljubogošta, Klašnice, Hrvaćani, Drugovići, Šervalov Kuk, Ljeskove Vode i Podvrsnik.


Klizišta na putevima 

Tender za izradu plansko-tehničke dokumentacije za sanaciju tri crne tačke i obeležavanje preostalih šest raspisan je 2016. godine, ali pošto tenderska procedura može potrajati i više od godinu dana neizvesno je kada ćemo dobiti bar znakove koji upozoravaju na crne tačke.

S obzirom na stanje puteva crnih tačaka bi moglo biti sve više.

Kako pojašnjavaju u JP Putevi RS, najveći problem su klizišta, koja su se na drumovima pojavila nakon poplava 2014.

Projektom hitne sanacije Svetska banka je RS odobrila 20 miliona KM kredita za sanaciju 65 klizišta na puteima.

U prvi red hitnosti uvrštena su četiri: na magistralama Banjaluka – Čelinac i Karakaj – Drinjača, kod Zvornika, te na putevima Šekovići – Donje Caparde i Lopare - Ćelić.

Od ova četiri klizišta, tri su sanirana, a na četvtom se još radi, i to je za sada sve, iako su od poplava prošle tri godine.

Za radove na 60 deonica, koje su “druge u redu čekanja” rade se projekti i građevinska dokumentacija, a raspisivanje tendera za izvođače tek sledi.

U ovoj grupi su putevi na području Posavine i Majevice, sa po nekoliko klizišta na jednoj deonici, te magistrale koje Banjaluku povezuju sa Čelincem, Kotor Varoši i Mrkonjić Gradom, kao i klizištima razrovani put Banjaluka – Kneževo. Do kraja godine radovi na ovim deonicama neće ni početi.

Tek posle njih, na red dolazi klizište na putu Budimlić Japra-Podvidača, kod Oštre Luke.

Nešić: Tenderi usporavaju obnovu

Direktor Puteva RS Nenad Nešić tvrdi da je obnova puteva spora zbog komplikovanih procedura.

- Projekat provodimo u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede I vodoprivrede RS, te Jedinicom za implementaciju APCU. Kad ima više aktera i procedura je komplikovanija, ali najviše vremena se potroši na tendere, jer izbor najpovoljnijeg ponuđača traje mesecima. Mislim da Zakon o javnim nabavkama treba što pre menjati u cilju efikasnosti – kaže Nešić.
 

 

Izvor: Blic.rs