Oživljavali ga 42 minuta: Amerikanac svoj život duguje policajki srpkinji koja ga je bukvalno vratila iz mrtvih


Oživljavali ga 42 minuta: Amerikanac svoj život duguje policajki srpkinji koja ga je bukvalno vratila iz mrtvih

Foto: John Ogburn / Instagram Džon Ogburn je dobio novu šansu za život

Tridesetšestogodišnji Amerikanac koji je 26. juna doživeo srčani udar dok je sedeo za svojim laptopom ima mnogo razloga da do kraja života bude zahvalan policajcima koji su ga vratili iz mrtvih.

Džon Ogburn je 26. juna sedeo za laptopom u svom domu u Šarlotu kada je osetio bol u predelu grudnog koša te odmah pozvao policiju.

U blizini se zateklo dvoje policijskih službenika koji su stigli u roku od minuta i odmah započeli s kardiopulmonalnom reanimacijom. Smenjivali su se u oživljavanju puna 42 minuta dok ponovo nisu osetili Ogburnov puls.

  Foto: John Ogburn / Instagram Nikolina Bajić (desno)

Napori Lorensa Gajlera i policajke srpskog porekla Nikoline Bajić vredni su svake hvale s obzirom na to da se od zaposlenih hitne pomoći ne očekuje nastavak reanimacijskog postupka 20 minuta nakon što više nema vitalnih znakova, piše BBC.

Nakon što je Džon Ogburn, otac troje dece, prevezen u bolnicu, lekari su ga stavili u indukovanu komu kako bi omogućili mirovanje organizma do kraja sedmice. Nakon buđenja, savetovano mu je da idućih pola godine ne upravlja vozilom te da se previše ne zamara.

Foto: John Ogburn / Instagram Fotogafija napravljena nedelju dana nakon srčanog udara

Ogburn je novinarima kazao da se oseća jako dobro, ako se zanemari manja bol u grudima.

- Nemam energije kao pre, no to je u ovakvim slučajevima normalno. Uostalom, dobio sam drugu šansu za život - kazao je za BBC, dodajući kako namerava da tu priliku dobro iskoristi.

Šanse su bile minimalne

Neizmernu zahvalnost, istakao je, duguje Lorensu i Nikolini koji su nakon poziva 911 stigli do njega, nesebično se trudeći da ga ožive i nakon predviđenog vremena za taj postupak.

- Prema dosadašnjim iskustvima, nakon svakog minuta u kojoj je srce prestalo da kuca, a ne provodi se kardiopulmonalna reanimacija, izgledi za preživljavanje smanjuju se za čak 10 posto - objasnio je dr Majkl Kurc, profesor na Medicinskom univerzitetu Alabama.

 

Izvor: BBC/Blic