Može li Priština da formira vojsku?


Može li Priština da formira vojsku?

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić rekao je šefu Unmika da Beograd očekuje od te organizacije da nastavi svoj mandat u Pokrajini. Dačić za RTS kaže da Priština nema pravo po Rezoluciji 1244 da formira vojsku i da će se Srbija boriti protiv toga. Kosovski predsednik Hašim Tači izjavio je sinoć u Briselu da nema vremena za gubljenje i da kosovska skupština mora da donese odluku o osnivanju "Vojske Kosova".

Transformacijom nekadašnje takozvane OVK, nastao je Kosovski zaštitni korpus koji je prerastao u Bezbednosne snage 2008. Tači želi da nastavi niz. Žuri da formira vojsku.

"Poslanici Srpske liste nikada neće biti raspoloženi za to. Treba učiniti poslednji napor da se ubede i, ako se to ne desi, izmeniti i dopuniti Zakon o bezbednosnim snagama Kosova", kaže Tači.

Tako bi one dobile dodatna ovlašćenja koje ima vojska i to prostom većinom.

Računa se na izmenu zakona, jer bi za promenu ustava bila potrebna dvotrećinska većina - ne samo svih poslanika, nego i poslanika manjina.

Da Srpska lista neće dati saglasnost, njeni predstavnici već duže to tvrde.

Komentator Politike Miroslav Lazanski kaže da se onda postavlja pitanje svrsishodnosti boravka srpskih parlamentaraca u kosovskom parlamentu.

"Jer je bio uslov dogovora upravo to da se bez njihove saglasnosti, bez dvotrećinske većine, ne može to promeniti", ukazuje Lazanski.

Beograd podseća na Rezoluciju 1244.

"Srbija je jasno rekla svima, govorimo i na sednici Saveta bezbednosti, da je takva odluka nelegalna. Po rezoluciji 1244, jedine oružane snage koje mogu da budu na KiM su snage UN, odnosno Kfor. To je dodatni faktor nestabilnosti i mi ćemo se boriti svim političkim sredstvima protiv toga", poručio je Dačić.

Lazanski, međutim, kaže da u realnosti ta vojska postoji i da su to Bezbednosne snage Kosova.

"Ima strukturu, hijerarhiju, komandni lanac, obučava se od strane NATO-a, i oprema NATO oružjem. Sama preformulacija nije posebna pretnja, osim što je dokaz da nikakav dogovor sa Prištinom ne izdrži test vremena, a imaju naklonost EU i NATO-a. To je pretnja", smatra Lazanski.

Kosovske snage imaju 4.000 aktivnih pripadnika i 2.500 ljudi u rezervnom sastavu. Iako već naoružane, planiraju dodatno naoružavanje.

 

Izvor: RTS