Međunarodni dan borbe protiv homofobije: Prvi put javne akcije podrške LGBT osobama van Beograda


Međunarodni dan borbe protiv homofobije: Prvi put javne akcije podrške LGBT osobama van Beograda

Zajedničkim akcijama organizacije ''Labris'', državnih institucija i lokalnih organizacija civilnog društva danas se u Beogradu i, po prvi put, u još šest gradova obeležava Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije (IDAHOT).

Kako je navedeno u saopštenju, organizacijom javnih aktivnosti kojima je skrenuta pažnja javnosti na položaj LGBT populacije ove godine su se Beogradu u obeležavanju 17. maja prvi put pridružili i Novi Sad, Niš, Subotica, Pančevo, Novi Pazar i Kragujevac.

U ovih sedam gradova funkcionišu ''Lokalne mreže za prevenciju diskriminacije i podršku LGBT osobama'' u kojima ravnopravno učestvuju LGBT udruženja i predstavnici državnih institucija - policije, tužilaštva, gradske uprave, centara za socijalni rad... koje prate i reaguju na slučajeve diskriminacije ove manjinske grupe.

Koordinatorka iz organizacije ''Labris" koja realizuje projekat ''Umreženi za poboljšanje položaja LGBT osoba u Srbiji" Jelena Vasiljević rekla je da se Međunarodni dan borbe protiv homofobije prvi put ove godine obeležava javnim akcijama izvan Beograda.

Prema njenim rečima, to pokazuje snagu i uticaj lokalnih mreža i pomaže razbijanju predrasuda i poboljšanju položaja LGBT osoba.

Labris sprovodi akcije obeležavanja IDAHOT-a sa više od 80 partnera, i to 66 institucija i 22 organizacije civilnog društva.

U organizaciji akcija u sedam gradova, pored ''Labrisa'', učestvovale su lokalne organizacije civilnog društva ''Gayten LGBT'', ''Haver Serbia'', ''Više od pomoći'', ''As centar'', ''Urban in'', ''Izađi'', ''Novosadski humanitarni centar'', ''Crvena linija'', ''ŽMIG'', ''Nova +'', ''Grupa za decu i mlade Indigo'', ''Kolektiv Niš'', ''Alternativni krug'', ''Romsko srpsko prijateljstvo Stablo'', ''Romski informativni centar'' i ''Stav+''.

Transpolne i transrodne osobe posebno osetljiva grupa

Diskriminacija na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta nedopustiva i zabranjena zakonom, podsetila je danas poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije i transfobije.

Kako je saopšteno iz kabineta poverenice, transpolne i transrodne osobe spadaju u posebno osetljivu grupu koja je u pojedinim slučajevima izložena nasilju i fizičkim napadima, zbog čega je izuzetno važno da nadležni organi reaguju pravovremeno i efikasno na zaštiti i bezbednosti ovih osoba.

Iako postoji napredak u poboljšanju poštovanja prava LGBT osoba, te su ove teme učestalije i u javnosti, poverenica apeluje na medije da ne prenose diskriminatorne stavove i govor mržnje prema ovoj društvenoj grupi i da izveštavaju bez senzacionalizma, poštujući najviše etičke standarde i Kodeks novinara Srbije.

 

Izvor: Tanjug