Krug zdravlja, aplikacija za pomoć mladima sa mentalnim problemima


Krug zdravlja, aplikacija za pomoć mladima sa mentalnim problemima

Zbog specifičnog načina života i izloženosti stresu, u svetu i kod nas, sve više mladih ima problema sa mentalnim zdravljem. Rano prepoznavanje bolesti ključno je za izlečenje. Tim domaćih stručnjaka osmislio je mobilnu aplikaciju „Krug zdravlja“, koja pomaže korisnicima da načine prvi korak ka rešavanju problema.

Deluje jednostavno: dovoljno je dodirom na ekran mobilnog telefona potražiti pomoć. U roku od 48 sati stiže odgovor na postavljena pitanja.

A ona se najčešće odnose na takozvane „bolesti modernog doba“. Statistika je poražavajuća: svaka deseta osoba u Srbiji pati od paničnog poremećaja, dok 26 odsto mladih ima neku vrstu socijalne fobije.

Aplikacija „Krug zdravlja“ koju je moguće besplatno preuzeti u Gugl i Plej prodavnici, može biti korak do izlečenja.

„Tu su različite vrste fobija, kao što je socijalna fobija, baš zbog toga što je sve više mladih zatvoreno, slabo se kreće, i sve više vremena provodi za računarom i tako dalje, ono što je, tu negde, manjak socijalnih veština“, objašnjava Marija Benin, klinički psiholog i psihoterapeut.

„Gledajući način na koji najbrže i najlakše možemo da dopremo do mladih pre svega, došli smo na ideju da je aplikacija najbolji način da se to ostvari. S obzirom na sve usluge koje im pružamo putem aplikacije, između ostalog, da njima pružimo ono što je najvažnije, a to je anonimnost“, ističe Slobodan Cvijović, jedan od autora „Kruga zdravlja“.

Ideja o mobilnom savetovalištu na daljinu nastala je pre nekoliko meseci. Iako u svetu nije novost, kod nas je realizovana prvi put. Na takmičenju mladih inovatora Evrope u oblasti zdravog života, osvojila je prvo mesto.

„Suština ove aplikacije je, pre svega, da pruži edukaciju, da informiše ljude o problemu mentalnog zdravlja koje je u Srbiji, nažalost u porastu. Da prosto bude tu za njih, da u pola dana, pola noći, bude tu da pruži sve relevantne informacije, da prosto izbrišemo Gugl kao doktora“, dodaje Cvijović.

Osim onlajn saveta korisnicima su dostupni blogovi, video-radionice i saveti gde i kako potražiti pomoć. Izradu aplikacije su, između ostalih, podržali Ministarstvo omladine i sporta, beogradska Kancelarija za mlade i delegacija Evropske unije.


Izvor: RTS