Krik: Srbi u Rajskim papirima


Krik: Srbi u Rajskim papirima

Dokumenta procurila iz dve agencije za ofšor usluge sa Bermudskih ostrva i iz Singapura, kao i iz 19 zvaničnih kompanijskih registara, otkrivaju poslovanje različitih domaćih biznismena. U "Rajskim papirima" pojavljuju se, između ostalih, imena ministra Nenada Popovića i dugogodišnjeg direktora "Jugoimporta" generala Jovana Čekovića, piše KRIK. Popović je demantovao da ima ofšor kompanije. Posedovanje takve kompanije i poslovanje preko nje ne podrazumeva nužno nezakonite radnje.

Poznati srpski državljani koristili su usluge agencija "Applepy" i "Asiacity Trust" ili bili vlasnici kompanija u nekoj od ofšor destinacija, navodi se u tekstu koji je KRIK danas objavio, prenosi Fonet.

Popović: Nemam nijednu ofšor kompaniju

Ministar Nenad Popović je saopštio da nijedna njegova kompanija nije registrovana u ofšor zonama, već u Rusiji i Evropi.

"Sve moje kompanije deklarisao sam kao nosilac državne funkcije u Agenciji za borbu protiv korupcije Republike Srbije", naveo je Popović u izjavi za javnost dodajući da je prijavio i svu imovinu koju je stekao pre nego što je postao ministar, prenosi Tanjug.

Prema njegovim rečima, renomirana konsultantska kuća PWC, koja ga savetuje već 20 godina, uputila mu je 2012. godine predlog za prenos jurisdikcije njegovih kompanija u ofšor zone.

Međutim, predlog koji su mu uputili nikada nije realizovao, navodi Popović i dodaje: "Ako postoji makar jedan dokaz da ovo što govorim nije tačno, pozivam učesnike u ovom istraživanju da ga odmah iznesu."

Ističe da se ne stidi svog materijalnog stanja i da nikada nije krio svoju imovinu: "Sve što sam stekao, stekao sam na zakonit način, svojim radom i zalaganjem u prethodnih 25 godina, mnogo pre nego što sam postao ministar", istakao je ministar Popović.

KRIK ukazuje da posedovanje ofšor kompanije i poslovanje preko nje ne podrazumeva nužno nezakonite radnje. Ove kompanije, međutim, mogu da se koriste za izbegavanje plaćanja poreza, skrivanje vlasništva, pranje novca, kao i izbegavanje antimonopolskih zakona.

Procurila dokumenta omogućuju detaljan uvid u poslovnu imperiju srpskog ministra bez portfelja Nenada Popovića. Dokumenta otkrivaju da Popovićevi poslovi i imovina vrede najmanje 75 miliona dolara, a da je njihova tržišna vrednost veća od 100 miliona – što ga čini ubedljivo najbogatijim političarem u zemlji.

Nakon što je 2012. godine postao potpredsednik Narodne skupštine, Popović je došao na ideju da svoje bogatstvo reorganizuje kroz složenu mrežu ofšor kompanija koju bi kontrolisali trust iz Hongkonga i dve firme sa Ostrva Man, piše KRIK.

Advokatska kuća "Applepy", koju je Popović želeo da angažuje, međutim, sprovela je istragu i otkrila različite kontroverze u vezi sa Popovićevim poslovima, posebno onim u Rusiji, piše između ostalog portal KRIK u obimnoj analizi poslovanja srpskih poslovnih ljudi i javnih ličnosti u poreskom raju.

U "Rajskim papirima" se pojavljuje i general Jovan Čeković, dugogodišnji direktor državne firme za trgovinu oružjem "Jugoimport SDPR", objavio je KRIK.

Čeković je vlasnik malteške kompanije "Jomil Malta Limited", koja je osnovana u septembru 2007. godine.

Ta firma deo je šire mreže "Jomil" kompanija registrovanih u Srbiji, Crnoj Gori, Francuskoj, Kongu, Kipru, Malti i Angoli, a njima upravljaju Čeković i njegova ćerka Milica.

Deo firmi registrovan je za izvoz naoružanja, a pojedine se bave poljoprivredom i seoskim turizmom.

Čekoviću se sudilo za zloupotrebu službenog položaja, između ostalog jer je 2002. godine sa računa firme "Jugoimport SDPR" u Libiji isplatio 400.000 dolara kompaniji u Liberiji sa kojom SDPR nije imao nikakav poslovni odnos, kako su objavili domaći mediji.

On je oslobođen optužbi, a u intervjuu za nedeljnik Vreme je 2002. godine rekao da je državni kapital "Jugoimporta" uvećao za 70 miliona dolara u najteže vreme sankcija, "iako je osnovna delatnost, promet naoružanja i vojne opreme, tada bila najstrože zabranjena".

Novinari KRIK-a pokušali su da stupe u kontakt sa Čekovićem, ali su u njegovoj firme "Azimuth" rekli da je na putu, da ne otvara mejlove i da nisu ovlašćeni da daju njegov broj telefona.

"Južna Bačka", "Meridijan", "Energetika"...

Kako Tanjug prenosi, dokumenta govore i o prodaji dela vlasništva domaće kompanije "Južna Bačka", kao i o "Meridijanu", jednoj od najvećih domaćih kladionica, koja je 2007. pokrenula posao internet klađenja na Malti, kada to nije bilo moguće u Srbiji.

"Meridijan" kladionice u Srbiji drži domaća kompanija "Džoker gejms", osnovana 2001, koja je u vlasništvu Aleksandra Milovanovića, Snežane Božović i Zorana Miloševića.

Troje vlasnika "Meridijana" su, kako direktno, tako i preko firme "Džoker gejms", vlasnici dve kompanije na Malti – "Meridijan gejming", osnovane 2007, i "Meridijan gejming holdings", osnovane sredinom 2016. godine.

Procurila dokumenta otkrivaju i pozadinu propasti privatizovane kompanije "Energetika" iz Loznice, deo čuvenog holdinga "Viskoza".

Ova fabrika, koja je grejala domove polovine Lozničana, privatizovana je 2007. godine kada ju je kupila italijanska firma "Decotra", u vlasništvu srpskih biznismena Ljube Miskina i Vladimira Šekrevskog.

"Energetika" je 2010. godine zapala u finansijske probleme.

Godinu dana kasnije, propalu "Energetiku" preuzeo je "ScarDec Limited", novoosnovana firma sa Malte. Njeni vlasnici su grupacija "Scarborough" i grčki biznismen Dimitri Koritsas, zet Vladimira Šekrevskog. Zaposlili su i bivšeg direktora EPS-a Dragomira Markovića.

Novinari KRIK-a pronašli su presudu suda sa Malte koja otkriva da je firma "ScarDec Limited" pokušavala da spase prethodnog vlasnika – italijansku "Decotru". "ScarDec Limited" je u ime "Decotre" garantovala da će kompaniji iz Mađarske biti vraćen dug od dva miliona evra. Pošto se to nije desilo, sud na Malti je 2015. godine naložio firmi "ScarDec Limited" da isplati ceo iznos sa kamatom.

"Dug još nije vraćen, 'Decotra' je u stečaju, 'Energetika' u blokadi, a "ScarDec Limited" nema pare na računu", navodi se.

Vladimir Šekrevski je poznat po dve pogubne privatizacije – kupio je državno preduzeće "Hidrogradnja" iz Vršca, koje je sada u blokadi, kao i brodogradilište "Teratrejd–brodoremont" kod Sombora, koje je u stečaju. Firme Vladimira Šekrevskog u Srbiji tužene su čak 99 puta.

Biznismeni, inženjeri i advokati u "Rajskim papirima"

Biznismen Bogdan Rodić vlasnik je dve ofšor kompanije registrovane na Malti, pokazuju dokumenta iz projekta "Rajski papiri".

Porodica Rodić poseduje mnogo firmi u Srbiji, ali je pre svega poznata po tome što je osnovala trgovinski lanac "Roda", kao i što je u vlasništvu članova porodice bila "MB pivara".

Branislav Grujić, srpski biznismen koji već godinama živi u Rusiji, u projektu "Rajski papiri" pojavljuje se kao suvlasnik malteške kompanije "PF Properties Limited". Partner mu je Rus Blank Arkadi Zelmanovič.

Grujić se iz Srbije odselio sredinom devedesetih, a vratio 2010. godine kada je izabran za predsednika srpskog poslovnog kluba "Privrednik".

Poznati srpski građevinski inženjer Zoran Florić vlasnik je malteške firme "Roads Team Company LTD" osnovane u avgustu 2010. godine.

Njegova srpska firma "Euro Gardi Group" nosilac je konzorcijuma koji je u aprilu ove godine dobio javnu nabavku za izradu projekta nove zgrade Radio-televizije Vojvodine – posao vredan 20 miliona dinara.

U dokumentima s Malte pojavljuje se i arhitekta Ivan Bekčić-Petrović, izvođač radova rekonstrukcije Terminala 2 Aerodroma "Nikola Tesla".

On je 2012. sa partnerima osnovao kompaniju "Sunthesis Group Malta", koja je rukovodila beogradskim ograncima "Montagna SM" i "Sintezis Inženjering". Ogranci su nedavno preneti u vlasništvo Bekčića i njegovih kolega.

U bazi podataka pojavljuje se i ime britanskog advokata Marka Harisona, koji radi iz kancelarije registrovane u Beogradu.

Među klijentima objavljenim na internet prezentaciji Harisonove kancelarije nalaze se domaća preduzeća EPS, nekadašnji "Jat ervejz", "Fijat", crnogorska vlada, kao i nekoliko inostranih banaka i velikih renomiranih međunarodnih kompanija.

Istraživanje "Rajski papiri", koje predvode Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara i nemački list Zidojče cajtung, otkriva tajne poslove svetskih lidera, engleske kraljice, muzičkih zvezda i poznatih korporacija.

Nova dokumenta produbljuju otkrića prošlogodišnjeg projekta "Panamski papiri", kada je iz jedne od najpoznatijih agencija za osnivanje ofšor firmi procurilo 11,5 miliona dokumenata.

U projektu "Rajski papiri" učestvovao je i KRIK zajedno sa istraživačkim novinarima iz čak 95 medija i analizirao dokumentaciju u vezi sa Srbijom.


Izvor: Fonet/Tanjug