Kome će Turski tok pomrsiti račune?


Kome će Turski tok pomrsiti račune?


Puštanjem u rad gasovoda Turski tok 2019. godine, Gasprom će obustaviti isporuke gasa Turskoj kroz Ukrajinu, Moldaviju, Rumuniju i Bugarsku. To je potvrđeno Međudržavnim sporazumom Rusije i Turske, koji je isplivao u javnost. Ako Rusija realizuje namere i 2019. zavrne gasne slavine preko Ukrajine, budućnost snabdevanja gasom Srbije i zemalja regiona je veoma neizvesna.

Turska ruski gas već dobija iz dva pravca: gasovodom Plavi tok, koji direktno povezuje obale Crnog mora dveju zemlja i Transbalkanskim gasovodom preko Ukrajine, Moldavije, Rumunije, Bugarske čije je zatvaranje u planu, a Turski tok bi bio njegova zamena. Stručnjaci ocenjuju da je snabdevanje gasom goruće strateško, političko i bezbednosno pitanje.

"Zatvaranje ruskih gasovoda preko Ukrajine je sasvim izvesno 2019. godine. Postoji veoma mala verovatnoća da se to neće desiti, u slučaju na primer, poboljšanja ili promene u odnosima između Ukrajine i Rusije, ali stvari su otišle isuviše daleko i između Ukrajine i Rusije i uopšte u Evropi jedan proces preispitivanja svih strateških stvari", kaže bivši ambasador u Belorusiji Srećko Đukić.

Vojislav Vuletić iz Udruženja za gas smatra da je to logična posledica dogovora između Turske i Rusije odnosno "Gasproma" jer je to povoljnije i za jednu i za drugu stranu.

"Što se tiče ovog našeg regiona, mislim da je to loše. Pogotovo loše za ove zemlje koje su imale tranzit gasa za Tursku, mislim na Rumuniju, Bugarsku koje su na neki način imale koristi od toga jer su imale tranzitne takse", dodaje Vuletić.

Srbija je među zemljama regiona koje su najugroženije jer nemaju alternativni pravac snabdevanja. A zbog gasnog sporazuma sa Rusijom ima i dodatni pritisak iz Energetske zajednice koja našu zemlju optužuje za narušavanje konkurencije jer ruski gas, kažu, koristi samo na domaćem tržištu.

"Pitanje je na šta oni tu misle, koliko Srbija realno može da se uključi u gasno tržište Evrope. Da li oni misle na gas koji Srbija dobija preko Mađarske iz Rusije ona objektivno nije konektovana ni sa jednom zemljom sem sa Bosnom. Ta Energetska zajednica lako deli lekcije", smatra Đukić.

Svi gasovodni projekti u Evropi su na dugom štapu. 2019. godina nije daleko i u slučaju da Rusi obustave isporuke preko Ukrajine, Srbija i balkanske zemlje mogu da se oslone samo na evropska skladišta. Pitanje je hoće li gasa, u tom slučaju, biti dovoljno jer potražnja raste.

 

Izvor: RTS