Kasperski: Imali smo povjerljive podatke SAD


Kasperski: Imali smo povjerljive podatke SAD

Osnivač ruske softverske firme Kasperski lab (Kaspersky Lab) Evgenij Kasperski rekao je da je kompanija bila u posjedu američkih povjerljivih podataka, do kojih je slučajno došla, ali da ih je obrisala čim je shvatila o čemu se radi.

To je prvo javno priznanje priče koja se gradila posljednje tri nedjelje - da je popularni antivirusni program pokupio alate za digitalnu špijunažu američke Agencije za nacionalnu bezbjednost (NSA) i poslao ih u Moskvu, piše Asošiejted pres.

Prema Kasperskom, antivirusni softver Kasperski laba je pratio hakersku grupu Ikvejšn (Equation), označenu kao tvorce virusa. Jedan od korisnika Kasperski antivirusa u SAD je prilikom skeniranja kompjutera otkrio potencijalni malver te grupe u jednoj od arhiva a program je arhivu automatski poslao u centralni server u Moskvi.

Tek kasnije se ispostavilo da je hakerska grupa u službi NSA.

Kasperski je rekao da su podaci obrisani čim je shvaćeno o čemu se radi.
"Ako vidimo povjerljive informacije, one odmah budu obrisane i to je tačno ono što se desilo u ovom slučaju", rekao je Kasperski i dodao da je to politika kompanije.

On je negirao da postoje veze kompanije s ruskom vladom.

To objašnjenje se djelimično slaže sa navodima Njujork tajmsa, Vašington posta i Vol strit džurnala koji su tvrdili da je neko u NSA izgubio kontrolu nad nekim od moćnih alata za nadzor kada ga je odnio kući i tako ostavio strogo čuvani kod na kućnom kompjuteru koji je koristio kasperski antivirus. Takođe, tako se donekle rasvjetljava odluka američke vlade da ukloni softver Kasperski laba sa federalne kompjuterske mreže, navodi AP.

Ipak, eksperti za informatičku bezbjednost se i dalje pitaju da li se Kasperski lab sumnjiči za svjesnu potragu za povjerljivim podacima ili se radi o slučajnosti tokom redovnog "lova" na sumnjive fajlove. U sklopu modernog antivirusnog softvera je da sumnjive fajlove šalje na analizu ali i da softver može biti prilagođen da prikuplja i druge fajlove, piše AP.

AP navodi da priča Kasperskog ne objašnjava kako su analitičari njegove kompanije prepoznali da se radi o povjerljivim podacima niti zašto nijesu o tome obavijestili američke vlasti.

U nekoliko izvještaja je čak bilo navoda da je Kasperski lab do alata NSA došao preko izraelske špijunske operacije.

Kasperski je odbio da kaže da li je Amerikancima rekao za incident.
"Da li mislite da želim da u vijestima vidim da sam kontaktirao NSA da bih im prijavio slučaj? Definitivno ne želim to da vidim u vijestima", rekao je on.

Nekadašnji analitičar NSA Džejk Vilijams rekao je da objašnjenje zvuči logično i dodao da bi, ako je tačna priča da je neko iz NSA iznio povjerljiv softver i instalirao ga na kompjuter s piratizovanom verzijom Majkrosoft ofisa, to bila "noćna mora za odnose s javnošću" NSA.


Izvor: Agencije