Kalcijum povećava snagu kostiju u starosti i smanjuje stopu preloma


Kalcijum povećava snagu kostiju u starosti i smanjuje stopu preloma

Kalcijum je ključan sastojak za kosti i zube, i u njima se nalazi preko 99 procenata kalcijuma koji se nalazi u ljudskom tijelu. Njega organizam može da koristi kao rezervu i da ga "izvlači" kad god je potrebno. Apsorpcija kalcijuma varira u zavisnosti od pola, godina i rasta. Njegova koncentracija u tijelu opada sa starenjem jer ga gubimo znojenjem, odumrlim ćelijama kože, mokraćom i izmetom. Vrhunac gustine i snage kosti dosegnu u tinejdžerskom dobu i tako ostaje do četrdesete godine kod žena, uglavnom. Posle toga, žene gube 0,5 procenata koštane mase godišnje.

Kod muškaraca se takav gubitak javlja nekoliko decenija kasnije. Gubitak koštane mase veći je ako se ne uzima dovoljno kalijuma iz ishrane, što je danas vrlo često.

Gubitak koštane mase kod žena iznad 40 godina može da se smanji uzimanjem suplemenata kalcijuma. Neka istraživanja pokazuju da uzimanje kalcijuma trideset godina posle menopauze može za deset postoda poveća snagu kostiju, a čak za 50 procenata da smaji stopu preloma kostiju.

Kosti stalo prolaze kroz procese razgradnje i ponovne izgradnje, za koju je ključan kalcijum. Zato se on koristi za prevenciju i lečenje osteoporoze, rahitisa i osteomalacije (poremećaj mineralizacije kostiju kod odraslih). Za spriječavaje gubitka koštane mase preporučuje se i ljudima koji uzimaju kortikosteroide.

Ako se uravnoteženo hranimo, možemo da računamo da iz proizvoda koji ne sadrže mlijeko dobijamo oko 300 mg na dan, a za svaku šoljicu mlijeka ili kalcijumom obogaćenog soka dobijamo i po 300 mg kalcijuma.

Prehrambeni izvori kalcijuma u prvom redu su mlijeko i mliječni proizvodi, zatim kelj, brokoli, spanać, blitva, repa, konzervisana riba s kostima, losos, školjke, mineralna voda, mahunarke tofu, orašasti plodovi, suve šljive, kalcijumom obogaćeni sokovi i žitarice.

Apsorbuje se između 20 i 50 procenata kalcijuma iz hrane, najmanje iz povrća.

Prema nekim istraživanjima, preporučena doza je 1000 mg za žene do 50 godine, odnosno muškarce do 70. godine, 1.200 mg za starije, dok je 1000 mg za trudnice i dojilje, prenosi Nedeljnik.


Izvor: Nedeljnik