Kako je Šaban Bajramović postao kralj


Kako je Šaban Bajramović postao kralj

Legendarni romski muzičar, koji je imao poštovanje celog sveta umro je u nemaštini, boreći se sa teškim bolestima, zaboravljen... I to je još jedna priča koja ide na dušu onima koji su mogli da mu pomognu u najtežim trenucima, a nisu.

Međutim, mi ovom prilikom želimo da se podsetimo bajke u kojoj je romski dečak postao kralj kojem se ceo svet klanja.

Njegovi fanovi će vam sa posebnim sjajem u oku ispričati legendu o tome kako je Šaban Bajramović uopšte počeo da se bavi muzikom. Kao i njegove pesme - počinje od ljubavi.

Naime, Šaban je bio jedva punoletan kad se zaljubio u lepu Lenku. Pobegao je iz vojske samo da bi je video - a zbog dezertiranja poslat je na Goli otok.

- Bio sam mlad, trčao sam za ženom. Hteo sam samo da je vidim, pa da se vratim. Uhvatili me, oterali na sud. Nisam imao advokata, otkud to sirotinji? Odredili mi po dužnosti nekog kapetana za branioca, a on ni reč nije rekao u moju korist. Tužilac me napao, rek’o da sam nemoralan, da takvi ljudi ne treba da žive, da sam izdao zemlju.... Puklo mi nešto u glavi, skočio sam i povikao: Nem’o da laješ, bre! Ne možete vi mene da osudite, kol’ko mogu da izdržim! - pričao je kasnije Bajramović.

- Napravio sam grešku koju sam platio više nego što je trebalo, ali, sa druge strane, možda je tako Bog odredio. Na Golom otoku sam završio fakultet. Pročitao sam nebrojeno mnogo knjiga, naučio da sviram i pišem muziku. Tamo sam propevao.

Poznato je da je na Golom otoku osnovao džez orkestar s kojim je pevao Sinatru, Amstronga... Sa robije se vratio bez dileme čime će se u životu baviti. Počeo je u kafanama, a uskoro je sav muzički svet znao za "Roma iz Niša koji peva čisti bluz", kako ga je "izreklamirao" novinar Bogdan Tirnanić.

- Opredelio sam se za muziku, jer je ona jedna božja stvar. Nikada nisam gledao kako to drugi rade, već sam muziku posmatrao iz svog ugla. Zaslužio sam da me zovu kraljem romske muzike i Net King Kolom iz Niša. Ne može niko da me zameni, kod svakog pevača mogu da pronađem pola moje pesme. Crnci su veliki fenomeni za muziku, kao mi Cigani. Pevao sam crncima njihove melodije na ciganskom. Folirao sam ih, a oni se divili - govorio je Šaban.

Priče o njegovom čudesnom glasu i pesmama koje gađaju pravo u srce širile su se munjevitom brzinom i mnogo van granica. Ipak, nikome verovatno ni danas nije jasno kako su Nehru i Indira Gandi došli do Šabana Bajramovića i pozvali ga u Indiju. Otišao je da im peva i tamo dobio zvaničnu i doživotnu titulu - kralj romske muzike!

 

Video: https://www.youtube.com/watch?v=8O1Y6zzxBQ8

 

Samo nekoliko meseci kasnije, Šaban je u jednoj kafani u Nemačkoj otpevao "Djelem Djelem" i ta stara pesma je zbog njega postala zvanična himna svih Roma na svetu...

Znamo da ova bajka nema srećan kraj. I njega je opevao, uoči svog "sudnjeg dana", u stihovima serije Vratiće se rode: „Ko te pita dal ti dobro ide, dal te zdravlje služi, nikog briga nije. Kad te život ostavi, da lutaš bez nade, bez snova, nema većeg bola…”

 

Video: https://www.youtube.com/watch?v=bcJq_zpN7sc

 

- Živim žalosno posle 40 godina mog pevanja, nijedan da otvori moju kapiju niti telefonom da pita kako živim i da li mogu da živim. Mučim se... - rekao je Bajramović medijima nekoliko dana pre nego što je zauvek zatvorio oči.

 

Izvor: Noizz.rs