Kako je okončan štrajk pravosuđa? Dodik će smanjiti plate sudijama, da bi povećao pravosudnim radnicima


Kako je okončan štrajk pravosuđa? Dodik će smanjiti plate sudijama, da bi povećao pravosudnim radnicima

Nema sumnje da je sa samog vrha vlasti stigla naredba da se po svaku cijenu okonča štrajk radnika u pravosuđu, koji je, da je eskalirao protestima na ulicama, prijetio da pokrene lavinu novih štrajkova nezadovoljnih radnika u RS. Socijalni nemiri Miloradu Dodiku, koji je otvorio ogroman front prema zapadnim zemljama i samim tim se našao u političkoj, ekonomskoj i finansijskoj izolaciji, sada su najmanje potrebni i učiniće sve da ih u startu uguši.

Samo dan ili dva nakon otvorenih najava da će zaposleni u entitetskom pravosuđu, ne računajući sudije i tužioce, izaći na ulice i protestima zatražiti ispunjenje svojih zahtjeva, desio se potpuni preokret. Skupština Sindikata pravosuđa RS sastala se 1. aprila i donijela odluku da administrativno-tehničko osoblje 2. aprila počinje sa radom i da se stavlja moratorijum na štrajk.

„Odlukom o moratorijumu na štrajk dali smo šansu pregovaranju, ali uz određene uslove. Nakon 34 dana štrajka i pregovora sa Ministarstvom pravde u Vladi RS, dobili smo garancije od Ministarstva pravde, kao i od najviših autoriteta, da ćemo u narednom periodu krenuti sa realizacijom određenih zahtjeva Sindikata pravosuđa RS, a koji su sadržani u Odluci o stupanju u štrajk od 9. februara“, rekao je za Žurnal predsjednik Sindikata pravosuđa RS Siniša Petrović.

Kada su odlučili da krenu u štrajk, sindikalci su tražili da se administrativno-tehničkom osoblju u pravosudnim institucijama plata poveća za 11, 9 posto, da se obezbijedi povećanje i usklađivanje plata sa međugodišnjim rastom prosječne plate u RS, te da se izmijeni obračun minulog radnog staža sa 0,3 odsto, na 0,5 posto. Za razliku od tehničkog osoblja, sudijama i tužiocima u RS se, prema zakonu, plate svake godine uvećavaju za pola procenta, dok je osnovna plata (bez regresa i toplog obroka) zaposlenima koji opslužuju nosioce pravosudnih funkcija 875 konvertibilnih maraka, što je niže od najniže zagarantovane plate u RS. Dok sudije i tužioci u RS imaju platu od 4.400 KM do 8.000, prosječna plata administrativno-tehničkih radnika je 1.100 maraka.

KAKO VJEROVATI MINISTARSTVU?

Budući da su iz Ministarstvo pravde RS ranije prijetili zaposlenima u pravosuđu odbijanjem od plate za svaki dan proveden u štrajku, te da su tvrdili da od ispunjavanje zahtjeva sindikata nema ništa, jer pare za to nisu predviđene u ovogodišnjem budžetu, od Petrovića smo zatražili odgovor na pitanje - da li su u pregovorima sa entitetskom vladom dobili čvrste garancije da će zahtjevi Sindikata biti ispunjeni? Petrović navodi da jesu dobili garancije, i to čvrste, s tim da će biti ispunjen samo dio zahtjeva, kroz određene izmjene zakonske regulative i da bi to trebalo da bude završeno u skoro vrijeme.

„Za drugi dio će se nastaviti pregovori i nadam se da ćemo doći do rezultata za drugi dio od 1. januara sledeće godine“, tvrdi Petrović.

Prema saznanjima Žurnala, iz Vlade RS su obećali da će zaposlenima u pravosuđu, ne uključujući sudije i tužioce, od avgusta povećati platu za 12 posto. 

Na konstataciju Žurnala da Vlada RS zbog manjka novca teško izmiruje i postojeće obaveze, te da bi se finansijska situacija mogla pogoršati, što bi dovelo u pitanje i mogućnost da se ispune obećanja dana Sindikatu pravosuđa, Petrović je manje-više ponovio već rečeno.

„Shvatajući ozbiljnost situacije uopšte, te štete koja je nastala provođenjem štrajka, ali uz garancije koje smo dobili, smatramo da postoji prostor da se u skorom periodu napravi dovoljno prostora da se dio osnovnih zahtjeva Sindikata pravosuđa RS ispuni, dok smo kao dio kompromisa, spremni da o ostatku naših zahtjeva pregovaramo u narednom periodu, ali uz određena vremenska ograničenja“, rekao je on.

Naš sagovornik iz vlasti RS, navodi da je Sindikat pravosuđa popustio, dijelom zbog obećanja, za koja smatra da će teško biti ispunjena, a dijelom zbog prijetnji sindikalnim čelnicima, što javnih, što onima koje su išle ispod radara.

„Stara, oprobana metoda, malo obećanja, malo prijetnje“, naveo je naš izvor.

Sindikalci su popustili zarad navodno višeg interesa, odnosno, kako je Petrović rekao „ozbiljnosti situacije uopšte i štete koja je nastala provođenjem štrajka“. 

OD OŠTRIH ZAHTJEVA DO KOMPROMISA

Nema sumnje da je sa samog vrha vlasti stigla naredba da se po svaku cijenu okonča štrajk radnika u pravosuđu, koji je, da je eskalirao protestima na ulicama, prijetio da pokrene lavinu novih štrajkova nezadovoljnih radnika u RS. Socijalni nemiri Miloradu Dodiku, koji je otvorio ogroman front prema zapadnim zemljama i samim tim se našao u političkoj, ekonomskoj i finansijskoj izolaciji, sada su najmanje potrebni i učiniće sve da ih u startu uguši. Zato se i desilo da samo dan, dva nakon najave da će zaposleni u pravosuđu izaći na proteste, štrajk bude obustavljen. Oštri stavovi čelnih ljudi Sindikata pravosuđa RS preko noći su otupjeli, do juče beskompromisni počeli su govoriti o kompromisu, a Dodik je doživljen kao neko ko je „uvidio problem i nepravdu na koju je Sindikat pravosuđa i upozoravao“.

Tako je, zapravo, sindikalno vođstvo protumačilo Dodikovu izjavu da će predložiti zakon, prema kojem bi se sudijama i tužiocima u RS smanjile plate za 20 posto (jer ionako ništa ne rade), a taj novac prebacio za povećanje plata službenicima u pravosuđu.

„Smatramo da je tom izjavom predsjednik Republike Srpske, g. Milorad Dodik, uvidio problem i nepravdu na koju je Sindikat pravosuđa RS i upozoravao, a tiče se jako lošeg materijalnog statusa (administrativno-tehničkog osoblja i ostalih zaposlenih u KPU ustanovama i Sudskoj policiji) zaposlenih u pravosudnim institucijama, uz izuzetno težak, obiman i vrlo odgovoran posao koji obavljaju ovi radnici, uz važnu činjenicu da u pravosudnim institucijama nema viška zaposlenih“, rekao je Petrović za Žurnal.

Dodao je da Sindikat nikada nije upirao prstom u plate sudija i tužilaca, jer su te plate definisane drugim zakonom u odnosu na ostale zaposlene u ovim institucijama.

„Ali, činjenica je i to da smo dio jednog sistema. Pokazalo se kroz ovaj štrajk da pravosudni sistem, ne može normalno funkcionisati bez ovih radnika, koji su, kroz Ustavom zagarantovano pravo, a to je pravo na štrajk, tražili da se čuje njihov glas i da se poboljša njihov jako loš materijalni status. Dobro je da je došlo do razumjevanja od najviših instanci, te da se došlo do određenog kompromisnog rješenja na zadovoljstvo, prije svega radnika, kao i funkcionisanja sistema“, zaključio je Petrović.

Martovski štrajk radnika u pravosuđu desio se 11 godina nakon njihovog prvog štrajka, kada su zaposlenima u pravosuđu smanjene plate. I tada je trajao oko mjesec dana. I tada je, kao i sada, na vlasti bio Dodik i njegov SNSD. Sudeći prema onome što su sindikalci iznosili tokom poslednjeg štrajka, položaj službenika u pravosudnim institucijama danas je mnogo lošiji nego prije 11 godina. Da li će i koliko radnici biti zadovoljni, biće poznato u avgustu.

Piše: Ljiljana Kovačević
Foto naslovna: Ilustracija
Izvor: zurnal.info

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter