Darko Rundek: Demokratija je postala oruđe kapitalizma


Darko Rundek: Demokratija je postala oruđe kapitalizma

Na demokratiju odavno gledam kao na oruđe kapitalizma, a pratim politiku jer se odražava i na moj život. Umjesto da artikuliše interese društvenih grupa kroz zakone, princip funkcionisanja dolazi od baze, pa dobijamo društvo koje je vođeno najnižim porivima, smatra jedan od najvećih muzičara u regionu Darko Rundek. 

U opsežnom intervjuu za Jutarnji list Darko se osvrnuo na brojne aktuelne događaje u svijetu. Kaže da je po političkom ubjeđenju rojalista, iako Hrvatska nema kralja. 

"Sve je postalo paravan za zgrtanje profita. Dinastiju više nemamo, ali nijesu ni one oduvijek, nego su se iskristalizovale. Kad bi društvo vodio mudar i odlučan čovjek, i kad bi to bila parlamentarna monarhija u kojoj ne postoji samo silazna linija moći, nego razmjena, ako se država pametno vodi i ako se razumije što ljudima treba, nije to tako velika mudrost. Sva ta savremena demokratija, vladavina kvantiteta u svim oblicima je jedan veliki gubitak energije i vremena. Nije to baš sve tako komplikovano. Ljudi bi se mogli baviti svojim životima, a ne da se u taborima bore za beznačajne stvari", kaže Rundek. 

Sa svojih 60 godina kaže da se osjeća slobodno. 

"Sa 19 sam morao da postanem student, sa 29 odgovoran građanin, sa 40 zreo čovjek, a kad sam navršio 50, morao sam da se uplašim da ću početi da starim. Sad imam 60 i što sam stariji, to sam manje obavezan", navodi on. 

Iza grupe Haustor i samoga Rundeka, odnosno njegove grupe Cargo je 15 izdanja. Rundek danas živi između Zagreba, Povlja na Braču i Pariza, gdje je najviše vremena proveo zadnjih dvadesetak godina.

"Haustor je moja prva, na pogled i sluh. Ono što je rokere uvijek inspirisalo, na talasu kontrakulture 60-ih, jeste da se obraćamo svim ljudima, a ne ovom ili onom narodu", kaže Darko. 

I dan danas ga muzika uzbuđuje, inspiriše, zanima i budi. 

"Stvarao sam muziku svugdje, između Zagreba i Pariza. Proveo sam nekoliko mjeseci u Australiji radeći predstavu s Aboridžinima, pa jednu drugu predstavu u Engleskoj. Stvarao sam muziku gdje god sam sve bio i koje god da sam ljude sreo. To su impresije koje nikad ne bih imao da se nijesam, zahvaljujući supruzi Sandi, otisnuo iz Zagreba", priča on. 

I dalje osjeća veliku odgovornost prema jeziku i riječi.

"Na njemu radim dok ne mislim da se tu nastanilo nešto vrijedno razmjene s drugim ljudima. I znam kad sam napisao nešto što mora potrajati", navodi on. 

Često razmišlja i o smrti.

"Ne kažu uzalud da je smrt najbolji savjetnik. Ona ti pomaže sa shvatiš da nijesi odgovoran prema stereotipu, nego prema vlastitoj smrti. Više ne moraš da udovoljavaš vanjskim formama. Možeš se pitati šta ja stvarno hoću i ko sam stvarno ja. Nećeš valjda otići, a da ni to ne doznaš", zaključuje slavni Rundek.

 

Izvor: CdM