Apeli meštana Šida uvaženi – migranti bez porodice biće razmešteni


Apeli meštana Šida uvaženi – migranti bez porodice biće razmešteni

Nedelju dana od incidenta, kada je migrant naoružan sekirom opljačkao kuću u Šidu, meštani čekaju najavljeno razmeštanje jednog broja izbeglica iz prihvatnih centara u njihovom mestu. U Komesarijatu za izbeglice kažu da će rasteretiti svaki preopterećen kamp.

Varošicu od petnaestak hiljada stanovnika, tek nekoliko kilometara deli od hrvatske granice. San da je pređu i nastave ka Zapadu, sve ređe je java za gotovo dve hiljade izbeglica u tri prihvatna centra u Šidu. I to ih uznemirava, ali uznemireni su i meštani – osmi dan od incidenta kada je migrant opljačkao kuću njihovih sugrađana.

Meštani smatraju da za Šid nije dobro da migranti ostanu i da su njihovi postupci doveli do toga da treba da napuste grad "a ne da napadaju narod".

Otići će. Bar deo njih, Šiđanima obećava resorno ministarstvo. Nisu rekli kada i koliko izbeglica. Lokalna vlast ponavlja – porodice su i dalje dobrodošle. Samcima – srećan put.

"Nama ne smetaju migranti. Porodice sa decom nam ne smetaju, ali ovaj prihvatni centar, koji je u centru Šida, tražimo da se izmesti ili da ostanu samo porodice sa decom koje ne prave problem", predsednik Opštine Šid Predrag Vuković.

Nakon poslednjeg problema u Šidu, za 180 migranata nova adresa je Preševo.

Teret krize mora da se deli jednako, a mesta ima u gotovo svim centrima u 16 gradova i opština u Srbiji, kažu u Komesarijatu.

"Premeštaj migranata radiće se na taj način da tamo gde ih ima više biće premešteni u lokalne samouprave i centre. Gde ih ima manje i to ćemo raditi tako da poštujemo jedinstvo porodice, odnosno tamo gde su mahom samci, premeštaćemo samce", kaže Ivan Mišković iz Komesarijata za izbeglice i migracije.

U kampovima koji su podignuti kao usputna stanica, teško da može da se živi, opominju u Centru za pomoć tražiocima azila. Migranti se u Srbiji sve duže zadržavaju.

"Većina njih nema pravno regulisan boravak u Srbiji. Ako ih selite iz jednog kampa u drugi, morate da imate u vidu da ti ljudi imaju adekvatnu psihosocijalnu podršku i da se sa njima nešto radi. Ako mislimo da upravljamo ovim problemom, u protivnom, ja ne vidim da bilo koja mera premeštanja iz jednog kampa u drugi može dalekosežno da reši problem", kaže Radoš Đurović iz Centra za pomoć tražiocima azila.

Svaki problem koji se povezuje sa izbeglicama u javnosti odjekuje, za razliku od podataka – migranti su u Srbiji učestvovali u tek desetak krivičnih dela, a kroz našu zemlju ih je prošlo milion.

 

Izvor: RTS